חרדות

חרדה היא מצב של אי שקט ותחושת חוסר אונים. החרדה יכולה להופיע באופן ספונטני או להיבנות בהדרגה ולהתבטא בהיבט הפיזי ו/או בהיבט הנפשי. חרדה הנמשכת לאורך זמן יכולה לפגוע משמעותית באיכות החיים שלנו.

יש להבחין בין פחד וחרדה. פחד הינו מצב חיובי המקושר להישרדות ומופיע באופן מיידי כאשר קיים איום או סכנה ממשיים. לעומת זאת חרדה הינה מצב בו הסכנה או האיום אינם בהכרח ממשיים ויכולים להופיע עקב מחשבה על האיום.

הפרעות חרדה שכיחות:

 • חרדה כללית – חרדה ודאגנות יתר לגבי כסף, בריאות ,משפחה וכד'. סוג זה של חרדה יכול להופיע באופן יומיומי ולאורך תקופה ממושכת. 
 • התקפי חרדה – חרדה חריפה וקיצונית היכולה להתבטא עקב חשיפה לאיום ממשי או מחשבתי. חומרת ההתקפים משתנה מאדם לאדם.
 • מחשבות טורדנית-מחשבות עקשניות ובלתי פוסקות הגורמות לביצוע פעולות טקסיות שמטרתן להקל על תחושת אי הנוחות ולסלק את המחשבות.
 • הפרעת פוסט טראומה – חרדה הנגרמת עקב חשיפה לטראומה (תקיפה מינית, מלחמה, התעללות וכד'). חרדה מסוג זה גורמת לאדם לחוות שוב ושוב את הטראומה (דרך חלומות, הבזקי מחשבה, וכל דבר שמתקשר לטראומה).

 תסמינים של חרדה:

תסמינים של חרדה יכולים להתבטא באופן פסיכולוגי או פיזיולוגי. חומרתם ותדירותם משתנה מאדם לאדם ותלויה בהפרעה.

תסמינים פיזיולוגיים לחרדה יכולים לכלול: דפיקות לב מואצות, רעד, קוצר נשימה, מתח בשרירים, יובש בפה, הזעה מוגברת, סחרחורות, תחושת מחנק, הפרעות בעיכול, אישונים מורחבים, אי שקט, הפרעות שינה, כאבים או דקירות בחזה ועוד.

תסמינים פסיכולוגיים לחרדה יכולים לכלול: חששות, תחושת פחד, תחושה של שיתוק, פחד מאובדן שליטה, תחושה של ניתוק מהמציאות, דאגנות מוגזמת, מחשבות טורדניות ועוד.

 גורמים אפשריים לחרדה:

 • לחץ ומתח
 • חוסר איזון בהורמונים או מוליכים עצביים
 • טראומות
 • דימוי עצמי נמוך.
 • חינוך:

1- גידול הילד באופן מגונן-  עלולה להיווצר אצל הילד תחושה שהעולם הוא מקום מסוכן.

2- גדילה בסביבה ביקורתית- עלולה לגרום למחשבות שליליות ותחושת כישלון מתמדת. 

 היבטים של גוף-נפש בחרדה:

בראייה ההוליסטית חרדה אינה מחלה, אלא סימפטום המעיד על בריחה של האדם מהקשבה פנימה – לרגשותיו, לתחושותיו ולרצונותיו האמתיים, רבים חווים חרדה כתחושת דחיפות, מחשבות-יתר בלתי פוסקות המנסות למצוא פתרון לנושאים עימם הם מתמודדים בחייהם. בדרגה החריפה יותר התחושה מתעצמת והופכת לחוסר שקט משמעותי. למעשה, החרדה יוצרת "משחק" שלילי בין המחשבות לרגשות. המשחק בא לידי ביטוי בהיבטים פיזיים של הגוף.


כאשר מדובר ברגשות כגון כעס/ פחד/ ייאוש/ דאגה – לעיתים קרובות עולה המחשבה  כי אין טעם להרגיש כך, או שאיננו אמורים להרגיש כך – ואפילו שאנחנו לא בסדר שככה אנחנו מרגישים. לעיתים

המחשבה שלנו בעצם אומרת שזה לא בסדר להרגיש ככה  אנחנו בעצם מנסים להתעלם מרגשות, רצונות ותחושות, ועל חוסר איזון מתמשך אשר לפעמים מגיע עד כדי פגיעה באיזון הכימי בגוף.


התמודדות בריאה עם חרדה
ראשית יש לציין כי כאשר האדם מרגיש שהתסמינים החרדתיים אותם הוא חווה הינם מעבר ליכולתו להכיל, מומלץ בהחלט לטפל ברמה הפיסית לצד בירור טיפול בגורמים הרגשיים.
התרופה לחרדה היא לעזור לאדם לאפשר לעצמו להרגיש את הרגשות/רצונות/תחושות שהוא מנסה להדחיק. לעיתים מספיק לאפשר להם להיות שם. החרדה אינה נוצרת מחוסר הכוונה ללכת בעקבות הרצון/ תחושה/ לפעול בעקבות הרגש, אלא מהיעדר ההסכמה להרגיש אותם. משהאדם מקבל את הרגשות, ומכיר ברצונות ובתחושות שביקש להדחיק, תיווצר מעצמה תנועה טבעית אשר תסייע לו להגיע למסקנות בריאות, לנוע בעקבות האמת הפנימית שלו. אי-ההודאה ברגשות/רצונות/תחושות למעשה יוצרת עצירה בזרימת האנרגיה הטבעית בגוף ובנפש.

 הטיפול הטבעי בחרדה יכלול:

 • מציאת הגורם לחרדה והקניית כלים להתמודדות עם התקף חרדה עתידי.
 • איזון וחיזוק המערכת העצבית דרך שימוש בפורמולות ובצמחי מרפא המסייעים להתמודדות עם חרדות.
 • שימוש בטכניקות לשינוי תפיסות מחשבתיות על מנת לסייע בהתמודדות הנפשית.
 • המלצות לביצוע פעילות גופנית מתונה וקבועה אשר משפרת את התחושה הכללית, שוֹמרת על תקינות מערכות הגוף, תורמת לעלייה במצב הרוח, מסייעת להגברת זרימת דם ומשחררת מתחים ולחצים.


  אז אל תישארו עם החרדה שלכם לבד ! לייעוץ חייגו אלי עכשיו : 054-4644674

חגי דן I נטורופת והרבליסט מוסמך
סגירת תפריט